II kwartał 2020 roku – popyt i podaż na rynku mieszkaniowym

W II kwartale bieżącego roku wpływ epidemii koronawirusa na rynek mieszkaniowy był zdecydowanie bardziej widoczny. We wszystkich dziedzinach związanych z branżą mieszkaniową odnotowane zostały spadki.

Do użytku oddano 0,3% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Indywidualni inwestorzy partycypujący w tej liczbie odnotowali największy spadek liczby oddanych mieszkań, bo aż 6,4 % względem ubiegłego roku. W urzędach składanych jest mniej wniosków o pozwolenie na budowę w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

W obszarze finansowania zakupów kredytem mieszkaniowym zaobserwowano aż 20% spadki w ujęciu liczbowym i wartościowym w stosunku do ubiegłego kwartału. Liczba transakcji zakupu na rynku pierwotnym zmniejszyła się o 64%, jednak ceny transakcyjne nie spadły.

W II kwartale 2020 r. analizowani przez Dom Maklerski Navigator deweloperzy sprzedali 2 722 lokali wobec 4 173 w analogicznym okresie ubiegłego roku, a więc o 34,8% mniej. Od użytku przekazali zaledwie 2 396 mieszkań w porównaniu z 3 518 lokalami w analogicznym okresie roku poprzedniego, co oznacza spadek o 31,9 proc.

Oczywistym powodem spadków zainteresowania i uczestnictwa w branży budownictwa mieszkaniowego jest obecna sytuacja epidemiologiczna. Niepewność w gospodarce i na rynku pracy, większe wymagania banków przy przyznawaniu kredytów hipotecznych oraz ograniczony czas pracy urzędów. Wszystkie te czynniki determinują mniejszą liczbę sprzedanych mieszkań oraz spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę i użytkowanie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj

            https://www.alebank.pl

Autor: Jakub Sternal