Krajobraz po pandemii, prognozy dla rynku nieruchomości

       Z perspektywy przeciętnego Kowalskiego rynek nieruchomości nie został dotknięty skutkami zamrożenia gospodarki spowodowanej pandemią koronawirusa. Dotychczas nie obserwowaliśmy wyraźnego spadku cen,  transakcji było mniej, jednak było to bezpośrednim następstwem zarządzonego ogólnokrajowego  lockdownu.  W opublikowanym niedawno raporcie NBP możemy przeczytać, że w pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano wzrost cen ofertowych i transakcyjnych względem ostatniego kwartału 2019 roku. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że w tym okresie finalizowane zostawały transakcje nad którymi pracowano już od dłuższego czasu.

       Od szczytu pandemii minęło już kilka miesięcy, wraz z komunikatami o łagodzeniu obostrzeń coraz częściej słyszymy też o końcu rekordowej dla branży nieruchomości hossy i początku spadku cen na rynku nieruchomości. Deweloperzy chcą jak najdłużej maskować zbliżający się kryzys, stosując marketingowe chwyty, utrzymują ceny na tym samym poziomie, jednocześnie dokładają bonusy do mieszkań w postaci darmowego miejsca postojowego bądź komórki lokatorskiej. Deweloperom, którzy są w początkowej fazie realizacji swoich inwestycji będzie coraz trudniej znaleźć kupców. Ciężka sytuacja na rynku pracy i przeświadczenie o niepewnej przyszłości determinuje malejący popyt. Rekordowo niskie stopy procentowe, nie gwarantują pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu, analitycy przestrzegają, że może być trudniej niż przed pandemią.  Banki jeszcze rzetelniej sprawdzają swoich potencjalnych kredytobiorców, nie akceptują dochodów pochodzących z najmu i oczekują większego wkładu własnego.

       Analitycy Emmerson Evaluation szacują trend obniżek cen na runku nieruchomości na 5-7% rocznie przez najbliższe 2-2,5 roku. Do końca 2022 r. mogą one sięgać do 15-20% względem szczytowego okresu, jaki przypadał na przełom 2019/2020r. W tym okresie, zmniejszy się liczba inwestycji deweloperów, który będą sukcesywnie zmniejszać podaż wyprzedawając obecnie dużą ofertę. Konsekwencjami tych działań będzie najprawdopodobniej rozpoczęcie kolejnego cyklu podwyżek.

Źródło: https://strefainwestorow.pl/artykuly/wywiady/20200706/ceny-nieruchomosci-emmerson-evaluation-dariusz-ksiazak

Autor: Jakub Sternal